JAKA JEST MOC UGODY ZAWARTEJ PRZED MEDIATOREM?

Wszyscy jak mogą składają pozew do sądu, czekając czasem latami za tytułem wykonawczym w sprawie. W naszym kodeksie postępowania cywilnego jest bowiem szereg możliwości ułatwiających przeciąganie sprawy a czasem wynika to po prostu z długiego czasu postępowania, wielokrotnie trwającego ponad rok i dłużej. A rzadko kto wie, nawet z pełnomocników, iż ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Natomiast ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym na podstawie art. 18315 k.p.c.

Dodatkowo, co jest mało znane komukolwiek, można prowadzić postępowanie w danej sprawie poza sądem! Wystarczy zgłosić się do mediatora i zawrzeć umowę o mediację. Mediator wówczas sam kontaktuję się z drugą stroną, prosi ją o wyrażenie zgody na mediację i umawia termin posiedzenia.

W przypadku zawarcia ugody przed mediatorem na podstawie umowy o mediację, strona może wystąpić do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie takiej ugody przez sąd. Wówczas mediator składa protokół z mediacji z ugodą w sądzie który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej. Ugoda po zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. I to wszystko bez angażowania się w długi proces sądowy.

Mam jeszcze taką refleksję, że strony w mediacji, są bardziej skłonne realizować zawartą ugodę niż tytuł wykonawczy uzyskany pod przymusem.

Więcej o mediacji na www.jakubowska-banaszak.pl

Mediation – dispute resolution process wording.